A távol-keleti térrendezési elvet sokan tekintik a lakberendezés alapjának, hiszen évezredek óta ismert és eredményesen gyakorolt módszer.
A nyugati ember számára idegennek tűnhet a keleti szimbólumok alkalmazása az otthonában. Azonban a feng shui nem kizárólag erről szól. A lényege a kedvező körülmények létrehozása az otthonunkban, ami jótékony hatással van az egész életünkre. Ehhez be kell tartanunk néhány alapelvet, például a zavartalan útvonalak a lakáson belül, a színek, formák, méretek harmóniája, stb.
A feng shui a régen bevált, józan ész által diktált gyakorlati szabályokat követi: életünket a lehető legkényelmesebben rendezzük be. A szabályokat pedig a saját kultúránk és hagyományaink figyelembevételével alkalmazhatjuk.
Amennyiben Ön igényli, ilyen szempontokat fokozottan figyelembe veszünk a lakberendezés során.
Az alábbiakban tekintsünk át néhány gyakorlati példát a feng shui helyes alkalmazására. A példákat Lillian Too: Feng Shui Út a sikerhez című könyvéből választottam.
A legfontosabb alapelv otthonunk belső terének tervezésénél, hogy biztosítsuk az energia akadálytalan áramlását. Alakítsunk ki zavartalan útvonalakat, ahol a lakás egyik részéből a másikba, egyik szobából a másikba közlekedhetünk, és közben a bútorok vagy egyéb tárgyak nem akadályozzák a mozgásunkat. Ez az útvonal akkor jó, ha kicsit kanyargós. Ha túl egyenes, például egy szűk folyosón, a falra aggatott képekkel, fényforrásokkal, tapétával segítünk rajta.
Érdemes feltérképeznünk a lakáson belül megtett útvonalainkat, és a bútorokat ennek megfelelően helyezzük el. Nem az a fontos, hogy mennyi bútort, tárgyat helyezünk el, hanem hogy az elhelyezésük módja mennyire befolyásolja a lakásban az energia áramlását. Fontos, hogy a lakás minden részét „használjuk”, ne legyen olyan szoba, sarok, amihez soha nem nyúlunk. Akkor lesz harmonikus a tér, kedvező az energiaáramlás, ha a lakás összességében a tágasság érzetét kelti. Ne halmozzunk fel annyi bútort, tárgyat a lakásban, hogy az a zsúfoltság érzetét keltse. Azonban a túl kevés bútor sem kedvező, ilyenkor fényekkel, színekkel tudjuk az összhatást befolyásolni.
Hálószobára vonatkozó tanácsok:
- Hálószobánk legyen szabályos alakú, kerüljük az L vagy U alakú hálószobát.
- Az ágy legyen kényelmes, és legyen fejtámlája. A baldachinos ágy kifejezetten kedvező, azt sugallja, hogy alvás közben egész éjszaka védőtető oltalmaz bennünket.
- Az ágy ne „lebegjen” a szoba közepén, szilárdan támaszkodjon a falhoz, különben alvásunk nem lesz nyugodalmas.
- Polc ne legyen a fejünk felett.
- Tükör, könyvespolc ne legyen az ágy közvetlen közelében.
- Ne legyen növény a hálószobában.
- Az ágy feletti kép legjobb, ha valami páros dolgot ábrázol, viszont a szögletes absztrakt formáktól óvakodjunk.
Konyhára, étkezőre vonatkozó tanácsok:
- Nagyon kedvező a tágas, szellős étkező, különösen a kerek asztal a kényelmes, magas támlás székekkel.
- A tükör megkettőzi a terített asztalon lévő ételeket, és a bőség érzetét kelti.
- Mosdó ajtaja ne nyíljon az étkezőbe. A felső szinten lévő mosdó alatt sem szerencsés az étkezőasztal. És lehetőleg ne a bejárat közelében étkezzünk.
- Nagyon jó megoldás, ha az étkező a nappali része, mivel ez növeli a tágasság érzetét.
- Sarkok elé tegyünk cserepes növényt.
- A hűtő és a mosogató, illetve a mosogatógép legyenek távol egymástól.
- Ne legyenek nyitott polcok.
- Ha szellősebbé tennénk a felső szekrényeket, akkor választhatunk üvegezett ajtófrontokat.
- Kedvező, ha van ablak a konyhában.
Nappalira vonatkozó tanácsok:
- A nappaliban fontos, hogy az ülőgarnitúra kényelmes legyen megfelelő háttámlával.
- A nagy ablakok, sok fény növeli a tér tágasságérzetét.
- Használjunk sok zöld növényt ezen a területen.
- Nagyon kedvezőek a nappaliban elhelyezett pozitív kisugárzású festmények, műalkotások.
Ahogy a fentiekből is látszik, a feng shui- technikák alkalmazása egyáltalán nem olyan bonyolult, ahogy először tűnik, ellenben rendkívül eredményesek és sikeresek az otthonunk – és ezáltal magunk és családunk – harmóniájának megteremtésében. Nem változtathatjuk meg az otthonunkat körülvevő hegyeket, építményeket, a külső környezetet, de lakásunk belső terének megtervezése és kialakítása mindenképpen a mi kezünkben van. És a feng shui gyakorlati alkalmazása csodákra képes!